CHINASKI


1.září 1980..Na začátku školního roku se v Jičíně poprvé potkávají (v 5. třídě ZDŠ) budoucí dlouholetí kamarádi Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný).
1987.. Po různých studentských kapelách (Jičínský devastační sbor, Vopaly), u nichž bylo největším problémem to, na co budou jejich členové hrát, vzniká první hudební seskupení v plném slova smyslu - Starý hrady.1988.. Grohman a Novotný začínají poslouchat punk, Kopiary s Jampílkem směřují k metalu, takže se jejich cesty záhy rozcházejí. Vznikají St.Hadry, které se orientují na veselou punkově zaměřenou muziku. 1990..V Únor
u se odehrává první vystoupení již tradiční sestavy St.Hadrů na festivalu v Dobrušce. Pavel Grohman se stěhuje do Prahy, kde chce studovat scénografii na DAMU, ale není přijat. Účast na divadelním festivalu COD (Civilní Obrana Divadlem) pořádáném spolkem Kašpar, který poskytuje kapele zkušebnu a prvního manažera. Kapela začíná vystupovat v pražských klubech. V říjnu vzniká ve studiu Mikiho Jelínka v Praze první studiová demo nahrávka.1991.. Skupina koncertuje, kde se dá - po hospodách a v klubech po celé republice snad se všemi kapelami tehdejší hudební scény (Orlík, Tři sestry, Visací zámek, Plexis). V létě festival v České skalici - první český Woodstock.
skupina točí v pražském studiu Free & Ball další demo nahrávky. První písničky se sporadicky objevují v rádiích.1992.. V listopadu ze skupiny odchází Petr Rajchert, kterému se nedaří časově skloubit divadlo (angažmá v Liberci), muziku a budoucí manželku. Pavel Grohman hostuje ve skupině Zirkus Odvážná srdce.1994.. duben-Do skupiny se vrací Petr Rajchert, který nemůže žít bez muziky. Skupina se pod vlivem amerického spisovatele Charlese Bukowského přejmenovává na Chinaski (Bukowského autobiografická postava v jeho dílech).1995.. Natáčení prvního klipu Chinaski Pojď si lehnout.1996
.. Skupina vítězí v klipové soutěži S.O.S. na TV Premiéra, v hitparádách rádia Černá hora a RCL Liberec, podstatně stoupá návštěvnost koncertů.Mezi tím se ve skupině vymění spousta kluků.1997.. Natáčení druhého klipu Chinaski Podléhám.Přichází na svět druhá deska Chinaski Dlouhej kouř. křest desky v Jičíně (18.10.) a v Praze - Lucerna Bar (23.10.). Následuje nekonečný kolotoč rozhovorů v rádiích, pro noviny a časopisy. Skupina natáčí třetí klip Dlouhej kouř. Písnička Dlouhej kouř se stává nejhranější českou písničkou v českých rádiích.Drží se 3 týdny v hitparádě ESO. Chinaski na 48. místě ankety Český slavík.1999.. Vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se úplně stejně - 1. signální. (6. nejhranější skladba - vč. zahraničních - v českých radiích). 2000.. Stejně jako v roce 1992 Petr Rajchert nestíhá herectví a rodinu a z Chinaski odchází. Trio Malátný - Táborský - Grohman natáčí ve studiu CI-5 čtrnáctipísňové demo Méně cukru - více chuti jako základ k nové desce. Výsledkem tmelení je sestava: Michal Malátný - zpěv, kytara; Franta Táborský - zpěv,kytara; Macrela Chmelířová - baskytara; Štěpán Škoch - zpěv, saxofony, flétny; Petr Kužvart - zpěv, trubka, perkuse; Pavel Grohman - bicí. Říjen.. Nový singl Klára. 6.11.2000 vychází nová deska Na na na a jiné popjevky. Singl Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích.2001.. Skupina nasazuje do rádií nový singl – Drobná paralela..Chinaski nominovány do dvou hlavních kategorií Cen Akademie populární hudby - Skupina roku a Píseň roku (Klára). Listopad- nový singl-Strojvůdce.Prosinec- Český slavík- 5. místo. 2002. Marcela Chmelířová, odchází, a novým členem skupiny se stává Ondřej Škoch. Červenec- Nový singl z nové desky - Můj svět. Chinaski začínají zkoušet se "stálým hostem" klávesistou Karlem Heřmanem. Prosinec- Český Slavík - tentokrát opravdu nečekané umístění - 5.místo..2003.. Láskopad se drží na špičce hitparády IFPI - 7.místo absolutně a nejhranější česká píseň.